Esencia pohybu

Jan Werich si v jednej svojej úvahe zavtipkoval „že si uvedomil, že jedinú vec, ktorú máme doživotne je život“. Rovnako je to s pohybom. Pohybujeme sa, niektorí viac, iní menej od času bezprostredne po narodení až po úplný koniec. Hranica veku kedy chceme byť aktívny sa neustále posúva. Zhoršená pohyblivosť bolesť kĺbov, bolesti chrbta a svalov sú prejavmi biologického plynutia času, zvyšujúceho sa tlaku prostredia...aj našej ľahostajnosti k vlastnej telesnej schránke.

Spojivový aparát je dôvodom že je všetko je na svojom mieste a drží správny tvar. Fibroblasty a chondrocyty (bunky spojivového tkaniva) produkujú kolagénové vlákna, hlavný stavebnú súčasť matrice spojivového tkaniva (spojivo) a o.i. glykosaminoglykány – kyselinu hyalurónovú (mazivo). Spojivové tkanivo viaže obrovské množstvo vody – 70%.

Kolagén je najrozšírenejšia bielkovina ľudského tela so zásadnou úlohou zabezpečenia pevnosti v ťahu a pružnosti tkanív a orgánov. 90% kolagénu v ľudskom tele je typ I (kosť, väzivo, šľacha a koža), typ II, menej organizovaný ako typ I tvorí chrupavku a typ III, ktorý pomáha organizovať bunky v rámci orgánov. Je známych ďaľších 16 formien. 

Klbko bolestivých prejavov obmedzenia pohyblivosti, zmien v mäkkých častiach spojivového tkaniva, poruchy statiky, či pohybového stereotypu za začína zamotávať po 30. roku života, keďže sa množstvo kolagénu v tele znižuje o 1 až 2 % za rok. Ďalej to vytunuje trojkombinácia: zvýšená aktivita špecifických proteínov, tzv. matrix metaloproteináz – prílišný rast (proliferácia) štruktúry spojivového tkaniva (…počas trvania obdobia, keď je pohyblivosť (pohyb) znížená) – chýbajúce mikronutrienty (najmä stopové prvky). Toto sa dá označiť za zápal. Spoločným výsledkom sú zmeny v organizácii kolagénovej a elastínovej „priadze“ a úbytok vody viazanej v spojivovom tkanive (úzko spojený s pravidelnou stimuláciou a pohybom), čo zhoršuje funkciu fascií, šliach, väzov, chrupavky, kosti a kože.

Fascia je fascinujúci orgán, ktorý hrá zásadnú rolu pri prenášaní sily, pružnosti a hojení rán. Biele väzivové tkanivo tvorí cca 20% telesnej hmotnosti. Obklopuje svaly, šlachy a orgány a spojuje ich s kosťami. Táto mimoriadne pružná súvislá neustále sa pohybujúca a meniaca sa štruktúra prepojuje celé ľudské telo ako sieť. Fascie sú  usporiadané vo vrstvách, keď sa hýbeme vrstvy sa posúvajú sem a tam, až o 75 % svojej dĺžky! Obmedzenie schopnosti kĺzať sa je spojené s bolesťou chrbta. Tento kĺzny pohyb je znížený až o 50 %!

Ak už príde bolesť táto biologická logika velí na „smart“ riešenie. Samozrejmosťou je stimulácia novotvorby kolagénu v podobe prídavku hydrolyzovaných kolagénových peptidov (čoho je plný doktor Google). Keď sa vám už podarí zjesť vhodný objem súčiastok kolagénu typu I a II (spolu s vitamínom C a...blá blá blá...) je užitočné podporiť sieťovanie novovytváraného kolagénu a elastínu. Pokiaľ sa jednotlivé surové vlákna týchto proteínov vzájomne neposplietajú nebude mať „spojivo“ trvácnu pevnosť v ťahu a pružnosť. Na to potrebujete práve správne množstvo súčasne selénu a zinku (a to už doktor Google veľmi nerieši).

Nooo, a prémiové riešenie (kurkuminoidy + quercetín + Trans-resveratrol + 3-O-acetyl-11-keto-ß-bosvelová kyselina) zabráni, aby matrix metaloproteinázy (zápalom) rozkladali chrupavku (proti-artritický účinok) a kosť, stimuluje delenie a aktivitu kosť-vytvárajúcich buniek, zvyšuje aktivitu receptora vitimínu D a potlačí chronickú bolesť. Naviac, tieto biologicky aktívne látky majú celý rad ďaľších preukázaných blahodárnych účinkov na náš hardver.

move on

Od cielenej úpravy metabolizmu sme späť pri pohybe samotnom, ako súčasti riešenia. Pohyb a pravidelná stimulácia (dostatočným tlakom) zabraňuje prílišnej rastu (proliferácii) štruktúry spojivového tkaniva, vytlačí “starú vodu” z tkaniva a to následne nasaje ešte väčšie množstvo vody. Naviac, zvýšenie telesnej teploty o 1°C zvyšuje enzýmovú aktivitu o 10%, ochotnejšie sa tvorí čerstvý kolagén a fascie.

Regeneratívny nápoj MOVE ON má výkonný proti-zápalový a hojivý účinok na mäkké spojivové tkanivo. Preventívny nápoj LET'S GO slúži na preventívne ošetrenie. Svojím zložením revitalizuje a podporuje správny obsah vody v mäkkom spojivovom tkanive. Je vhodný pre aktívnych športovcov a športuzjúcu mládež.

P.S. Kolagén zlepšuje metabolizmus glukózy a tukov, znižuje krvný tlak, potláča akumuláciu mastných kyselín (tuku), zmenšuje veľkosť tukové buniek (adypocitov). Kolagén je považovaný za nástroj budúcnosti v liečbe obezity. (Mar Drugs. 2019 Aug; 17(8): 467.doi: 10.3390/md17080467 Marine Collagen as A Promising Biomaterial for Biomedical Applications).

 

Pridajte komentár