ANTI-AGING mágia na bunkovej úrovni

Prečo starneme? Dôvodom sú postupné zmeny narúšajúce harmóniu metabolizmu – chemickej továrne bunky. Zmeny rýchlosti chemických reakcií menia priebeh celej postupnosti nadväzujúcich reakcií. Je to podobné ako keby v orchestri hral jeden nástroj svoj vlastný part bez ohľadu na pokyny dirigenta a notovú osnovu. Dôsledkom je sluchu nepríjemná melodická disharmónia. Dirigentom metabolizmu sú proteíny. Rozhodujú o priebehu chemickej reakcie a organizujú spoločné fungovanie všetkých buniek, ktoré tvoria organizmus. Rýchlosť starnutia je podmienená intenzitou, s ktorou bunky strácajú svoje typické vlastnosti a funkcie.

Priamou príčinou je neschopnosť udržať potrebný sortiment funkčných proteínov vo vnútri bunky a v jej okolí (vrátane DNA), tzv. proteostáza. Rovnako ako tuky, ktoré poškodzujú voľné radikály. Na čo nadväzuje zníženie schopnosti bunky reagovať na vzniknuté poškodenia.

Ako starneme, naše imunitné bunky začínajú reagovať nevhodne. Niektoré sú nadmerne aktívne a prispievajú k vzniku autoimunitných ochorení. Iné naopak zníženou aktivitou zvyšujú riziko vzniku infekcie. Tento proces sa nazýva imunosenescencia (imunitné vyhasínanie), ktoré úzko súvisí s funkciou mitochondrie a energetickou rovnováhou, pričom oboje závisí od aktivity proteínu NAD+ (oxidovaná forma nikotinamidadenindinukleotidu).

Zápal v organizme nie je náhodný – je to vlastný obranný systém proti infekcii, podráždeniu, toxínom a iným cudzím molekulám. Zvláštny sled udalostí, v ktorom sa biele krvinky a špecifické chemikálie (cytokíny) mobilizujú na obranu. Niekedy sa prirodzená rovnováha nášho imunitného systému poruší. Imunitný systém sa skĺzne do chronického stavu – zápalu. Hoci zápal nemá zrejmé príznaky, je hlavnou príčinou srdcovocievnych ochorení, cukrovky, rakoviny, Azheimerovej choroby, artritídy, osteoporózy, a starnutia vo všeobecnosti. Ľudia s chronickým zápalom zomierajú skôr!

Energia je základ všetkého. S vekom spojený úbytok NAD+ spôsobuje nedostatok energie. Len pre predstavu 50-ročný človek má o polovicu NAD+ menej ako v mladosti. Vo veku 80 rokov jeho hladina klesne len na 10 až 1 %. Poškodenia mitochondrií, ktoré vytvára prebytok voľných radikálov vo vnútri bunky ďalej znižujú prísun energie a to sú okolnosti, ktoré bunku stresujú a zvyšujú zápal.

Starnutie buniek je prirodzenou súčasťou procesu starnutia. S pribúdajúcim vekom sa v tele hromadia starnúce bunky. Nielenže majú zhoršenú funkčnosť  ale vypúšťajú dio svojho okolia toxické splodiny (interleukín-1α, −2, −6 a −9, tzv. Matrix Metalloproteinase (MMP) −2, −9, a −12, TNF−α, chemokíny a rastové faktory), ktoré poškodzujú okolité bunky a nasilu zvyšujú zápal, ktorý spúšťa systémové poškodenie tkanív. Ako bunky starnú, hromadia v sebe opotrebované súčiastky, ktoré narúšajú ich správne fungovanie. V raných štádiách svojho života bunky pravidelne upratujú, to znamená, že odstraňujú poškodené súčastí a nahrádzajú ich novým, zdravými zložkami. Tento proces sa nazýva autofagia.

Ochrancami bunky sú proteíny sirtuiny (SIRT skupina enzýmov), ktoré sú nevyhnutné pre jej vitalitu. Chránia ústrojenstvo bunky v čase stresu (DNA pred poškodením, ktoré zrýchľuje starnutie a zvyšuje našu zraniteľnosť chorobami). S postupujúcim vekom sa však vytrácajú. Keď dôjde k poškodeniu DNA aktivuje sa ďalší proteín enzým PARP-1, ktorý vykoná jej opravu, ale spotrebuje sa pritom obrovské množstvo NAD+, ktorý je nevyhnutný práve pre funkciu sirtuinov. Práve nedostatok energie začarováva kruh dlhovekosti.

Bunka nepretržite prispôsobuje svoj metabolizmus s cieľom vytvoriť dostatok energie pre svoje potreby v závislosti na dostupnosti potravy. A opäť ďalší proteín, AMPK je jedným z hlavných metabolizmus riadiacich signálnych enzýmov. Je to telu-vlastný anti-aging nástroj. Aktiváciou AMPK sa zvyšuje spotreba energie spaľovaním tuku (blokuje mTOR, zmenšuje sa veľkosť tukových buniek), zlepšuje sa odstraňovanie glukózy z cirkulácie. Závisí na ňom zdravie mitochondrií a teda dostupnosť pre život nevyhnutnej energie. Zvyšuje aktivitu SIRT. Riadi autofagiu, t.j. zrýchľuje sa odstraňovanie toxických proteínov (beta-amyloid, alfa-synuklein), ktoré sa hromadia v starnúcej bunke a v jej elektrárni (mitochondria). Bunka mladne v zmysle jej aktivity a odolnosti voči stresu všetkého druhu.

A na záver, tzv. mTOR alebo tzv. nutričný senzor. Opäť proteín. Ak je jeho aktivita vyvážená riadi bunkový metabolizmus smerom k rýchlemu rastu bunky. Prílišná stimulácia mTOR zhoršuje autofagiu. Prebytok jedla, nadváha udržuje trvalo zvýšenú aktivitu mTOR, čo má pre starnúceho človeka celý rad škodlivých účinkov, vrátane nechceného ukladania tuku, napriek tomu, že sa snažíme jesť menej. Prílišná aktivácia mTOR signálov obvykle vytvára poruchu funkcie črevnej mikroflóry, ktorej výsledkom je okrem iného aj hromadenie bieleho tukového tkaniva (obezita), imunitné vyhasínanie (cukrovka, rakovina alebo neurodegenerácia) a zrýchlený proces starnutia.

Ponaučenie? Striedmo jesť! Znížený príjem kalórií (prerušované hladovanie) vytvára metabolické ochranné mimikry, ktoré znovuobnovujú rovnováhu signálov SIRT, AMPK a mTOR.

Menej jesť vám pomôže užívanie nápoja z akáciovej vlákniny GOOD GUT, ktorý naviac ozdravuje funkciu mikrobioty (črevná mikroflóra). Kruh dlhovekosti a zdravia bez nadbytku tuku uzatvárajú tzv. senolytiká: quercetín, fisetín, kurkumín + nicotínamid ribozid (dobíja NAD+), resveratrol, Gynostemma pentaphyllum, epigalokatechin galát, ktoré preukázateľne zlepšujú funkciu SIRT, aktivujú AMPK, tlmia mTOR, tlmia zápal a uľahčujú organizmu zbavovať sa opotrebovaných buniek.

Práve odstránenie starnúcich buniek z mozgu chráni naše schopnosti poznávať, pamätať si, vyjadrovať  sa alebo prispôsobovať sa vonkajším podmienkam. V tejto súvislosti tlmenie prílišnej aktivity mTOR cez zníženie príjmu kalórií zvyšuje prietok krvi v mozgu a chráni nás napríklad pred rozvojom Alzheimerovej choroby.

Funkčnosť senolytík je vedecky preukázaná pri predchádzaní rozvoja cytokínovej búrky a ním vyvolaného dramatického poškodenia pľúc. V spojení s blokovaním vstupu vírusu do hostiteľskej bunky a schopnosťou rozvrátiť replikáciu vírusu sú senolytiká účinné pri predchádzaní a zmiernení dopadov ochorenia COVID-19.

Pridajte komentár