ZDRAVÉ ČÍTANIE

 • MIGRÉNA - PREKLIATIE MODERNEJ ŽENY

  MIGRÉNA - PREKLIATIE MODERNEJ ŽENY
  Migrenózne bolesti hlavy sú silné bolesti hlavy, zvyčajne sprevádzané nevoľnosťou a citlivosťou na svetlo, ktoré znemožňujú pokračovať v bežnej dennej činnosti. Najmenej dvakrát častejšie postihuje ženy (11 až 20 %) než mužov (3 až 8 %). Vysvetlenie zvýšeného výskytu migrén u žien v reprodukčných rokoch v porovnaní s mužmi je kolísanie estrogénu, ktorý je spoľahlivým spúšťačom menštruačných záchvatov u žien.
  Čítať
 • DA VINCIHO KÓD NADVÁHY

  DA VINCIHO KÓD NADVÁHY
  Je naivné si myslieť, že nadbytok tuku je možné vyriešiť jednoducho podľa rovnice: menej energie (kalórií) prijať a viac energie vydať (cvičenie). To, čo zjeme naše bunky spotrebujú na to, aby vôbec boli alebo ako palivo fyzickej aktivity. Celkové množstvo energie, ktoré telo spotrebuje na zabezpečenie všetkých týchto funkcií sa nazýva metabolická rýchlosť.
  Čítať
 • ANTI-AGING mágia na bunkovej úrovni

  ANTI-AGING mágia na bunkovej úrovni
  Prečo starneme? Dôvodom sú postupné zmeny narúšajúce harmóniu metabolizmu – chemickej továrne bunky. Zmeny rýchlosti chemických reakcií menia priebeh celej postupnosti nadväzujúcich reakcií. Je to podobné ako keby v orchestri hral jeden nástroj svoj vlastný part bez ohľadu na pokyny dirigenta a notovú osnovu. Dôsledkom je sluchu nepríjemná melodická disharmónia.
  Čítať
 • Biochémia šťastia

  Biochémia šťastia
  Depresia je stav nálady, keď strácame záujem o aktivity, ktoré nám robia radosť. Pocit beznádeje sa prejavuje zníženou chuťou do jedla, zmenou telesnej hmotnosti, spánku, pretrvávajúcou únavou,  stratou energie a neschpnosťou sústrediť sa a robiť rozhodnutia. 
  Čítať